Drukowanie 3D z 3Dream Warszawa
Druk 3D jest nowoczesną technologią, która w szybki i łatwy sposób pozwala na zamianę komputerowych projektów na fizyczne przedmioty.
Jest to technologia przyrostowa i w przeciwieństwie do metod ubytkowych daje ogromne możliwości tworzenia skomplikowanych kształtów i pozwala ograniczyć zużycie materiału do minimum.
Specjalizujemy się w technologiach FDM, SLS oraz SLA i dobieramy je odpowiednio do Państwa potrzeb i oczekiwań. Przed każdym zleceniem szczegółowo konsultujemy się z klientem i doradzamy mu zarówno w doborze technologii jak i odpowiedniego materiału.
Gorąco zachęcamy również osoby z Warszawy lub okolic do odwiedzenia naszego stacjonarnego biura w Łomiankach przy ul. Warszawskiej 63, gdzie w miłej atmosferze możemy skonsultować odpowiednio projekt, przedstawić przykładowe wydruki oraz zaproponować dostępne materiały. Nie ograniczamy się do jednego materiału czy technologii. Posiadamy podstawową aczkolwiek szeroką gamę kolorów materiałowych.
W czym się specjalizujemy?
W czym się specjalizujemy?
Oprócz samego druku 3D oferujemy również szereg kompleksowych działań postprocessingowych takich jak wygładzanie, szlifowanie, nawiercanie, malowanie (na życzenie w palecie kolorów RAL) i klejenie aby Państwa model jak najbardziej satysfakcjonował. Dokonujemy szczegółowej dokumentacji technicznej projektów wraz z możliwością prostych symulacji wytrzymałościowych czy też wykonaniem renderów 3D lub animacji modeli.
Dobieramy parametry wydruku tak aby najlepiej zoptymalizować koszt oraz jakość wydruków indywidualnie pod każdego klienta.
Przykładowe zastosowania Druku 3D
- Personalizacja
możliwość dostosowania każdego przedmiotu pod indywidualne wymagania i potrzeby klienta np. naniesienie logo firmy na wybrany przedmiot - Szybkie prototypowanie
możliwość szybkiego wytworzenia modelu, na podstawie którego można przetestować projekt i wykryć ewentualne błędy przed przystąpieniem do produkcji masowej - Inżynieria odwrotna
odtworzenie gotowego już produktu w celu wykonania jego tańszego lub ulepszonego zamiennika bądź wykonania części niebędącej już w produkcji lub trudno dostępnej na rynku
Oferowane technologie druku:
Wydruki FDM
Wykorzystujemy technologię FFF/LPD/FDM (Fused Deposition Modeling), która cechuje się szerokim wyborem materiałów i kolorów do druku. Polega ona na osadzaniu półpłynnego, termoplastycznego materiału warstwa po warstwie na stole roboczym.
Technologia ta cechuje się najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Wydruki są wytrzymałe i odporne na promieniowanie UV. W przypadku skomplikowanej geometrii wymagane jest generowanie podpór. Jest to jedna z nielicznych technologii, w których można szybko i bezproblemowo manipulować procentową gęstością wypełnienia modelu redukując jego wagę i koszt.
Używamy tylko profesjonalnych, jedno i dwugłowicowych maszyn pozwalających na druk w dwóch kolorach jednocześnie oraz z rozpuszczalnych materiałów podporowych. Dodatkowo na życzenie klienta oferujemy szczegółową obróbkę wydruku (wygładzanie, klejenie, malowanie).
Wydruki SLS
Jako alternatywę możemy zaproponować wydruki w technologii proszkowej. Zasada działania polega na laserowym spiekaniu poliamidowego tworzywa proszkowego zapełniając całe pole robocze komory warstwa po warstwie. Spieczony w ten sposób model nie wymaga nigdy dodatkowych podpór a jego gęstość wypełnienia zawsze jest największa.
Dedykowana jest do najbardziej skomplikowanych elementów, w których tolerancja wymiarowa musi spełniać rygorystyczne standardy, do skomplikowanych ażurowych modeli, które wymagałyby znaczącej ilości podpór trudnych do usunięcia oraz części mechanicznych wymagających dużej wytrzymałości. Wydruki w tej technologii można z powodzeniem i bez obaw stosować nie tylko jako prototypy ale również części funkcyjne. Ogranicza ją jedynie ilość dostępnych materiałów oraz relatywnie większe koszty w stosunku do pozostałych technologii. Materiał poliamidowy (popularnie zwany nylonem) ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle oraz życiu codziennym, można go koloryzować barwnikami tekstylnymi.
Wydruki SLA
Jest to pierwsza technologia druku 3D. Wydruki wytwarzane są z płynnej żywicy, która zostaje utwardzana pod wpływem światła lasera o bardzo wysokiej precyzji oraz niewielkiej plamce. Wydruk wynurza się z kuwety wypełnionej specjalną żywicą i po zakończeniu drukowania musi zostać poddany kąpieli wypłukującej resztki nieutwardzonej żywicy oraz dodatkowemu naświetlaniu pod specjalnymi lampami.
Technologia dedykowana do wszelkiego rodzaju modeli zawierających dużą ilość małych detali, które muszą zostać dobrze odwzorowane. Jakość wykończenia powierzchni jest porównywalna z produktami z wtrysku. Warstwy są na tyle małe, że są niezauważalne na pierwszy rzut oka. Doskonale sprawdzi się przy małych i szczegółowych modelach takich jak figurki czy biżuteria. Wydruki z tej technologii można z powodzeniem stosować do wykonania form odlewniczych np. metodą wosku traconego. Wydruki mają doskonałą jakość bez potrzeby dodatkowego wygładzania jednak są czasochłonne i wrażliwe na promieniowanie UV.
Wydruki SLM
Na zaawansowane potrzeby naszych klientów uruchomiliśmy usługę bezpośredniego drukowania w proszkach metali – w tym także szlachetnych na specjalne zamówienie.
Zasada działania tej technologii jest bardzo zbliżona do SLS z tą różnicą, że drukowane modele wymagają zastosowania dodatkowych podpór, które są kanałami odprowadzającymi ciepło w trakcie druku. Sproszkowany metal zostaje przetopiony laserem o niezwykłej precyzji tworząc nawet najbardziej skomplikowane modele jubilerskie, dentystyczne czy przemysłowe. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu otrzymania finalnego modelu z danego metalu niż w przypadku alternatywnej technologii SLA.
Tabelę dostępnych materiałów dla każdej technologii wraz z ich danymi technicznymi można znaleźć w zakładce materiały.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń lub napisz a z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania!
Jakie korzyści dla przedsiębiorców przynosi druk 3D?
Rozwój druku 3D znacznie ułatwił działalność przedsiębiorców. Wprowadzanie na rynek prototypów, tworzenie indywidualnych gadżetów i makiet nigdy nie było równie proste i szybkie. Podczas gdy produkcja za pomocą CNC lub wtrysku potrafi trwać miesiącami, dla druku 3D czas realizacji zazwyczaj wynosi 1-5 dni roboczych! Wydruki 3D pomagają w zaprezentowaniu wizji, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji prototypów. Wszechstronność technologii druku 3D pozwala na większą personalizację produktów, tworzenie małych serii, niewielkich elementów montażowych lub niedostępnych części zamiennych.
Przykłady zastosowań druku 3D w różnych branżach
Wydruki 3D wykorzystywane są w wielu branżach, do których należą:
- Branża wtryskowa i odlewnicza: Tworzenie precyzyjnych modeli prototypowych i wydruk wkładek do form wtryskowych, reprodukcja replik artystycznych z pomocą skanu 3D, wykonywanie mastermodeli biżuterii pod odlew z metali szlachetnych
- Edukacja: rozwijanie kreatywności, prezentacje naukowe i makiety
- Medycyna i stomatologia: tworzenie spersonalizowanych implantów, wizualizacja organów przed operacją
- Przemysł wytwórczy: tworzenie części zamiennych do maszyn od ręki (zapewnia utrzymanie ruchu bez kosztownego zatrzymywania linii produkcyjnej), wizualizacja koncepcji produktu, który ma być wprowadzony do sprzedaży masowej
- Motoryzacja: inżynieria odwrotna trudno dostępnych lub wycofanych z obrotu części, tunnig, optymalizacja kosztów i produkcja zamienników lepszej jakości niż oryginał
- Przemysł obronny i lotnictwo: udoskonalenie elementów konstrukcyjnych i obniżenie ich wagi.
- Marketing: tworzenie oryginalnych makiet architektonicznych, mockupów i breloków, atrapy prawdziwych produktów jako rekwizyty filmowe lub na potrzeby nakręcenia reklam, wypożyczenie maszyn na eventy
Konsultacje przed drukiem 3D – dlaczego są tak ważne?
Technologie druku 3D różnią się właściwościami. Wydruki mają różną wytrzymałość, cenę, dostępność kolorów, a nawet czas wykonania. Dzięki konsultacjom zyskają Państwo pewność, że wybrane rozwiązanie będzie idealnie dopasowane do oczekiwań.
Druk 3D to zaawansowana technologia, dlatego warto zaufać specjalistom z indywidualnym podejściem do każdego projektu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i ciągłemu poszerzaniu wiedzy doradzimy Państwu najlepsze rozwiązanie, dopasowane do budżetu oraz zastosowania.
Usługa druku 3D – często zadawane pytania
Która z technologii druku 3D jest najlepsza?
Technologie druku 3D mają różne zastosowanie. Warto dobrać rozwiązanie do konkretnego projektu i jego przeznaczenia. Dzięki temu zyskają Państwo pewność, że wydruk 3D będzie cechować odpowiednia wytrzymałość. Do najtańszych technologii należy FDM który również cechuje się największym wyborem spośród materiałów i kolorów. SLA sprawdzi się najlepiej przy bardzo małych (max 25cm) modelach wymagających najwyższej dokładności i jakości powierzchni za to SLS jest kompromisem pomiędzy dwoma poprzednio wymienionymi technologiami, jeśli chodzi o stosunek cena/jakość/wytrzymałość.
Od czego zależy koszt wydruku 3D?
Na koszt wydruku 3D wpływają przede wszystkim trzy czynniki: dokładność (wysokość warstwy), rodzaj materiału oraz objętość i geometria modelu. Zdajemy sobie sprawę, że każdy projekt jest inny, dlatego zachęcamy do bezpośredniego kontaktu tylko w przypadku, jeśli mają Państwo wątpliwości co do automatycznej wyceny lub projekt jest złożony i trudny w realizacji.
Jakie są opcje postprocessingu i jak wpływają na finalny wygląd modelu?
Po wydrukowaniu modelu 3D jest on poddawany obróbce. W ramach post processingu poprawiana jest jakość i estetyka wydruku. Elementy post processingu to:
- Szlifowanie ręczne, czyli mechaniczne usunięcie nieregularności powierzchni wydruku
- Malowanie pozwalające nadać pożądany kolor, np. z palety RAL, lub zwiększające odporność na zarysowania czy zwiększające przeźroczystość transparentnych materiałów
- Wygładzanie – uzyskanie gładkiej powierzchni wydruku w specjalnej komorze próżniowo-chemicznej lub pokrycie żywicą
- Insertowanie – dzięki któremu w wydrukowanym modelu zostaną osadzone mosiężne, gwintowane wkładki pod konkretny typ śruby.
- Gwintowanie – w przypadku jeśli nie można zastosować insertów ale można nawiercić otwór
- Klejenie – połączenie kilku mniejszych elementów wydruku w jeden duży projekt.
Zakres postprocessingu jest zależny od potrzeb klienta oraz przeznaczenia modelu. Poszczególne opcje wpływają bezpośrednio na wydruk 3D i mogą zmienić jego wytrzymałość oraz wygląd. W razie wątpliwości chętnie pomożemy Państwu dopasować parametry post processingu.
Czy istnieją ograniczenia rozmiarowe lub techniczne dla drukowanych modeli?
Tak. Maksymalny i minimalny rozmiar będą różnić się w zależności od wybranej technologii druku 3D. Możliwe jest także połączenie kilku wydruków w jeden projekt.
Największy obszar roboczy ma technologia SLS (33 x 33 x 59 cm), w której zalecana grubość ścianki powinna mieć minimum 0,8 mm.
W przypadku technologii FDM minimalna zalecana grubość ścianki to 0,8 mm, a grubość pojedynczej ścieżki materiału (oś XY): 0,4 mm.
Zapraszamy do indywidualnej konsultacji projektu i specyfikacji wydruku, w czasie której dopasujemy technologię druku pod kątem możliwości technicznych i Państwa oczekiwań.